Karta Planlösning
Semesterhus - Loftsgård/Gislaved , Sverige - S04064 1
Semesterhus - Loftsgård/Gislaved , Sverige - S04064 2
Semesterhus - Loftsgård/Gislaved , Sverige - S04064 3
Semesterhus - Loftsgård/Gislaved , Sverige - S04064 4
Semesterhus - Loftsgård/Gislaved , Sverige - S04064 5
Semesterhus - Loftsgård/Gislaved , Sverige - S04064 6
Semesterhus - Loftsgård/Gislaved , Sverige - S04064 7
Semesterhus - Loftsgård/Gislaved , Sverige - S04064 8
Semesterhus - Loftsgård/Gislaved , Sverige - S04064 9
Semesterhus - Loftsgård/Gislaved , Sverige - S04064 10
Semesterhus - Loftsgård/Gislaved , Sverige - S04064 11
Semesterhus - Loftsgård/Gislaved , Sverige - S04064 12
Semesterhus - Loftsgård/Gislaved , Sverige - S04064 13
Semesterhus - Loftsgård/Gislaved , Sverige - S04064 14
Semesterhus - Loftsgård/Gislaved , Sverige - S04064 15
Semesterhus - Loftsgård/Gislaved , Sverige - S04064 16
Planlösning

Semesterhus - Loftsgård/Gislaved, Sverige

Objektnummer: S04064
  • Semesterhus
  • 58m2
  • 4
    personer
  • 2 sovrum
  • 1 badrum
  • 1 husdjur

Extra

  • Husdjur är välkomna! Husdjur är välkomna!

    Husdjur är välkomna!

    Här får hela familjen följa med då husdjur - utan extra kostnad - är välkomna! Såvida inget annat anges, är följande husdjur välkomna: hund, katt, kanin, marsvin, hamster eller sköldpadda. OBS! Önskar du ta med fler djur än maximalt tillåtet för bostaden, måste en förfrågan göras vid bokning.
  • Back to nature Back to nature

    Back to nature

    Semesterhus med särskild fokus på natur och miljö. Våra Back to Nature-hus matchar minst tre av följande kriterier: uppvärmning genom solvärme eller berg-, jord- eller luftvärmepump; kamin/öppen spis; välisolerat och byggt i naturträ; självförsörjande (ej anslutet till offentliga el- och vattennät); egen brunn; nära till svamp-, bär- och/eller fiskeområden.
  • Trädgårdsmöbler av kvalitet Trädgårdsmöbler av kvalitet

    Trädgårdsmöbler av kvalitet

    Semesterbostäder med nyare/välskötta trädgårdsmöbler av god kvalitet. De är antingen av rotting, trä, metall eller högkvalitativ plast. Om möblerna är av plast eller metall skall nya/nyare dynor finnas av god kvalitet. Beroende på husets storlek, kan det också vara utrustat med liggstolar (ej Norge och Sverige).
  • Båt inkl. Båt inkl.

    Båt inkl.

    Båttyp 1: Roddbåt 11-15 ft lång med eller utan motor (2-10 HK). Pga. vattentemperaturen finns båten endast tillgänglig från maj till och med september. Övriga månader kan det ev. vara möjligt vid en förfrågan.
  • Fiskehus Fiskehus

    Fiskehus

    "Fiskehus" kallas våra stugor som har utmärkt utgångspunkt för fiske i hav, sjö, flod eller å. Utrustningen och förutsättningarna är olika beroende på vilket land som stugan ligger i. OBS: Kom ihåg att alltid kontrollera vilka regler som gäller för det vatten du planerar att fiska i.
  • Internet Internet

    Internet

    Semesterboende med tillgång till Internet. Vänligen notera att tillgången kan vara begränsad till ett visst antal GB eller tillgänglig mot en extra kostnad. På husbeskrivningen kan du se vilken typ av internettillgång som finns för det specifika boendet.
  • Rökfria semesterhus Rökfria semesterhus

    Rökfria semesterhus

    I dessa semesterbostäder får man INTE röka.

Beskrivning

Loftsgård Hyttebys 6 hus ligger vid Majsjö sjöars vackra strand. De har alla sjöutsikt och ligger på ca 50 m avstånd från varandra och på varierande avstånd från sjön (mellan 10 och 150 m), som har goda bad- och fiskemöjligheter. Husen är mycket mysigt och bekvämt inredda och har en täckt sjöterrass med trädgårdsmöbler. Inomhus finns en vedeldad kamin eller en öppen spis för mysighet. Utanför finns trädgårdsmöbler i trä. Varje hus har en plastbåt och gratis fisketillstånd för hela familjen i tre sjöar. I Gislaved, som ligger 7 km bort, finns affärer, en pool och en restaurang. Om hela familjen vill åka ut på sjön kan ni även hyra en flotte, för högst 8 personer, och kryssa bekvämt runt sjön. Sandstranden är också av god kvalitet. Om du kommer hit för en fiskesemester har du möjlighet att kroka gädda, abborre, ål, siklöja, öring eller regnbåge. Bär och svamp är också bra att plocka. Nära till älgparken vid Isaberg och golfbanorna vid Hestra och Reftele. Barn under ett år är gratis. Du kan göra dina inköp i Gislaved.

Obs: Gratis wifi.

Om detta boende

Fakta
  • Byggnadsmaterial: Trä
  • Sjöutsikt
  • Husdjur: 1
  • Byggt (år): 1980
  • Vår stjärnkategorisering: 3
  • Gäster: 4
Faciliteter
  • 1 TV
  • Parabol
  • Internet (trådlöst)
  • Barnstol(ar): 1
  • Barnsäng(ar): 1
Rum
  • Varmt och kallt vatten i köket
  • Badrum
    • WC: Varmt och kallt vatten , Dusch
  • Sovrum nr. 1
    • Enkelsäng(ar) (1 platser)
    • Våningssäng(ar) (2 platser)
  • Sovrum nr. 2
    • Enkelsäng(ar) (1 platser)
  • Vardagsrum
Bekvämligheter
  • El-spis : 4 plattor
  • Kylskåp
  • Köksfläkt
  • Frys : 60 l
  • Kaffebryggare
  • Dammsugare
Uppvärmning / Energi
  • Helårsisolerat
  • Elvärme
  • Öppen spis
Utomhus
  • Naturtomt : 600 m2
  • Trädgårdsmöbler
  • Gratis p-plats på tomten : 3 platser
  • Gunga
  • Grill
  • Båt. Motor kan hyras : 15 fot, 3 hk
  • Extra båt per vecka : 500 SEK
  • Solsängar: 1
  • Terrass eller likn.
    • Övertäckt terrass
Avstånd / Närområde
  • Golfbana : 25 km
  • Avstånd till fiskemöjlighet: 80 m
  • Avstånd till shopping: 7 km
  • Närmaste restaurang: 7 km
  • Närmaste ort: 7 km ( Gislaved )
  • Närmaste skidlift: 25 km
  • Avst. till närmaste vatten/bad: 80 m (Sjö)
  • Vänligen notera att de ungefärliga avstånden mäts fågelvägen från tomtgränsen.

Platser i närheten:

    Beräkna avstånd till bostaden